Analiza SWOT firmy budowlanej

Analiza przedsiębiorstwa budowlanego

Firma zajmuje się remontami oraz budową nowych obiektów na zlecenie. Roboty dotyczą szerokiego zakresu prac polegających na przygotowaniu pomieszczeń i budynków do użytkowania od budowy przez stan surowy do stanu „pod klucz”.

Podmiot realizuje następujący wachlarz usług: budowa nowych obiektów, kompleksowe docieplanie budynków, usługi murarsko – tynkarskie, instalacyjne, malowanie, tapetowanie, układanie glazury, kompleksowe remonty i modernizacje wnętrz (domów, mieszkań, biur, sklepów wielkopowierzchniowych), wykończenie wnętrz mieszkań, biur, pomieszczeń użyteczności publicznej.

Firma posiada pracowników z uprawnieniami niezbędnymi do wykonywania określonych prac budowlanych, wiedzę i doświadczenie, a także odpowiedni potencjał ekonomiczny i techniczny. Firma dysponuje wykwalifikowaną kadrą specjalistów (płytkarzy, tynkarzy, elektryków i monterów) o wieloletnim doświadczeniu w branży. Firma zatrudnia łącznie 10 pracowników.

Zagrożenia (Threats)

Sezonowość w branży budowlanej

Budownictwo charakteryzuje się ogromną sezonowością. Działalność firmy uzależniona jest od warunków pogodowych. Firma odczuwa zastój w okresie zimowym. Z tego to również względu bardzo często zimą sytuacja finansowa przedsiębiorstwa pogarsza się.

Problemy z wykwalifikowanym personelem

W ostatnich czasach występuje brak fachowców w branży budowlanej. Przyczyną braków kadrowych - z jednej strony - są masowe wyjazdy pracowników za granicę, z drugiej zaś - niedopasowany do potrzeb rynku pracy system kształcenia zawodowego. Relatywnie mała w stosunku do zapotrzebowania sektora liczba wyspecjalizowanych pracowników fizycznych sprawia, że są oni szczególnie poszukiwanym zasobem. Istnieje zagrożenie, że firma oferująca lepsze warunki zatrudnienia może przejąć dobrych pracowników.

Trudności w pozyskiwaniu kontraktów w drodze przetargów publicznych

Występuje zauważalny problem w udzielaniu zamówień publicznych, zwłaszcza w dziedzinie dużych projektów. Poza tym w każdej chwili cena materiałów może wzrosnąć, a ustalona kwota kontraktu się nie zmieni. Firma budowlana ma wówczas problem oferując zbyt niskie stawki za wykonywane prace. Niska cena kontraktowa wymusza na firmie wykonawczej poszukiwanie coraz tańszych rozwiązań, mniej kosztownych materiałów i technologii, zatrudniania taniej siły roboczej w miejsce fachowców i wykształconej kadry.

Itd…

Kompletna analiza swot jest płatna. Zanim zdecydujesz się na zakup zobacz bezpłatne przykłady analiz swot.

Analiza SWOT do ściągnięcia w postaci plików edytowalnych: tekstowego i kalkulacyjnego. Możesz uzyskać dostęp do plików poprzez wysłanie SMS-a o treści HPAY.SWOT na numer 7655 (koszt SMS-a wynosi 6,0 zł netto - 7,38 zł brutto). W SMS-ie zwrotnym otrzymasz specjalny kod - wpisz otrzymany kod w polu poniżej i ściągnij analizę SWOT.
Wykorzystanie kodów SMS-owych wiąże się z akceptacją Regulaminu

Nasi partnerzy

 

  • baner2